jury konkursowe

Artectonica, Członkini honorowa jury

Ewelina jaskulska

Architekt z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym podczas pracy w renomowanych pracowniach projektowych. Brała udział w realizacji wielu prestiżowych inwestycji, m.in. stadionu w Gdańsku, wieżowca Rondo 1 w Warszawie czy wieżowca Yset Tower w Rosji. W 2019 r. The European Centre for Architecture and Urban Studies umieściło ją na liście „40 under 40” – kolejnego pokolenia najbardziej obiecujących i rozwijających się talentów projektowych, które wpłyną na kształt przestrzeni w przyszłości. Od 2014 r. prowadzi własną pracownię projektową ARTECTONICA, a od 2019 współtworzy MOLECULE ARCHITECTURE / RESEARCH AND DESIGN, biuro badawczo projektowe, które prowadzi wraz z Joanną Aleksandrowicz i Moniką Nalewajk.

imathome, członek honorowy jury

tomasz pągowski

Projektant, prowadzący programy telewizyjne, dyrektor kreatywny IMATHOME. Jeden z czołowych propagatorów zrównoważonego projektowania w Polsce. W swoich programach telewizyjnych (Remont w 48h, Projekt LOKALny) przekonuje Polaków, do odpowiedzialnego kreowania przestrzeni domów i lokali użytkowych. Jest aktywnym uczestnikiem dyskusji branżowych toczonych w przestrzeni publicznej. Jako wegetarianin z 30-letnim stażem, do problematyki wpływów antropogenicznych na środowisko naturalne podchodzi również od strony odpowiedzialności moralnej i empatii, której często brakuje w dyskusji naukowej.
Projektowaniem wnętrz oraz mebli zajmuje się od 20 lat. Ukończył 5-letnie studia Konserwacji Drewna Zabytkowego na SGGW/ASP w Warszawie. Autor niezależnych projektów tworzonych we współpracy z wieloma czołowymi markami.

APA Wojciechowski, członek honorowy jury

szymon wojciechowski

Architekt z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz University of Detroit (USA), członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów. Od 1982 r. związany z APA Wojciechowski – obecnie APA Wojciechowski sp. z o.o., w której pełni rolę Prezesa Zarządu. Wieloletnie doświadczenie w połączeniu z zamiłowaniem i pasją do tworzenia pięknych kształtów pozwala mu projektować niepowtarzalne budynki o wysokiej funkcjonalności.
Autor lub współautor wielu znanych projektów architektonicznych, między innymi: White Square Office Center i White Gardens Office Center w Moskwie, UNIT.City w Kijowie, Lviv.Tech.City we Lwowie, Elektrownia Powiśle, Skyliner, The Park Warsaw, Latarnia (Port Praski), Galeria Północna w Warszawie, Riverview, Officyna oraz Alchemia w Gdańsku, Business Garden Wrocław oraz Centrum Południe we Wrocławiu, Nova Silesia w Katowicach i The Park Kraków.

MJZ, członek honorowy jury

maciej jakub zawadzki

Przed założeniem w 2013 roku biura MJZ w Warszawie zdobywał doświadczenie w jednych z najbardziej renomowanych biur architektonicznych na świecie, w tym m.in. Bjarke Ingels Group BIG czy MVRDV. Jest współautorem i pomysłodawcą nagrodzonych w konkursie a następnie zrealizowanych projektów stoku narciarskiego na czynnej spalarni śmieci w Kopenhadze w Danii (w ramach BIG architekci), domu towarowego Chongwenmen M-Cube nieopodal bramy Zakazanego Miasta w Pekinie w Chinach (MVRDV) czy w Polsce Wieży Kontroli Lotów w Łodzi (SDA).
W 2017 roku założył miejski think-tank Laboratory for Urban Research & Education LURE, który koncentruje się na pracach badawczo-rozwojowych, aby zapewnić odpowiedzi na nadchodzące wyzwania w miastach.
Obecnie biuro MJZ realizuje projekt zalesionego parku biurowego w Warszawie w duchu zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznego budynku mieszkaniowego wielorodzinnego z zastosowaniem drewna CLT.
Maciej jest jedynym polskim członkiem Międzynarodowej Akademii Architektury IAA.

knauf ceiling solutions

anna baczkowska

Menedżerka Techniczna w Knauf Ceiling Solutions. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z branżą budowlaną związana od ponad 20 lat. Nieustanne poszerza swoją wiedzę, ukończyła m.in. studia podyplomowe w zakresie konserwacji zabytków, zarządzania MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także kursy menedżerskie i szkolenia trenerskie. Swoją karierę rozpoczynała jako projektantka wnętrz. Od wielu lat wspiera w kwestiach projektowych, akustycznych i technicznych deweloperów, architektów i firmy budowlane realizujące największe inwestycje użytku publicznego a także zespół doradców firmy Armstrong, obecnie, po zmianach własnościowych, Knauf Ceiling Solutions. Jest ekspertką w tematyce nowoczesnych rozwiązań w budownictwie i projektowaniu, w tym m.in. w obszarach kształtowania właściwego środowiska akustycznego, projektowania w technologii BIM oraz certyfikacji ekologicznej czy standardów WELL w budynkach.

politechnika wrocławska

dr hab. inż. arch. anna bać

Jest architektką, profesorką na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej (gdzie pracuje od 2003 roku). Zajmuje się zrównoważoną i energoaktywną architekturą mieszkaniową i usługową. Jest założycielką koła naukowego eko_studio (2003) oraz Grupy dydaktycznej Architektura Energoaktywna (2015). Wykonane pod jej opieką projekty studenckie, w tym dyplomowe, uzyskały ponad 30 nagród i nominacji. Współprowadzi pracownię grupa_synergia. Jest autorką ponad 44 projektów architektonicznych cechujących się efektywnością energetyczną, wykonanych w zintegrowanym procesie projektowym, w tym ponad 20 zrealizowanych – gdzie prowadzi badania jakościowe. Brała udział w konkursach architektonicznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Jest autorką i współautorką blisko 80 publikacji o tematyce architektury proekologicznej oraz autorką książki pt. Zrównoważenie w architekturze. Od idei do realizacji. Jest członkinią m.in. DOIA, SARP, PAN oraz współzałożycielką Centrum Naukowego Zrównoważonego Kształtowania Środowiska Zbudowanego na PWr.

Architekci dla Klimatu, Materiality

justyna biernacka

Absolwentka WAPW, doktorantka KZIF SGH. Należy do Izby Architektów RP. Certyfikowana Passive House Designer, LEED AP. Pełnomocniczka ds. Architektury Zrównoważonej Zarządu OW SARP w kadencji 2015-2019, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej tamże, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu. Współautorka rekomendacji dla Warszawskiego Panelu Klimatycznego (2020); współautorka kryteriów oceny realizacji architektonicznych pod kątem rozwiązań odpowiedzialnych klimatycznie dla potrzeb Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy (2020); członkini Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej m. st. Warszawy (w kadencji 2020-2023); ekspertka Programu #Mieszkania2030 w ramach Strategii #Warszawa2030; ekspertka Warszawskiego Okrągłego Stołu Adaptacji Klimatycznej (2016/2017); Założycielka i Sustainability Managing Partner w firmie doradczej MATERIALITY. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na transformacji gospodarczej i przestrzennej miast w stronę cyrkularną.

politechnika śląska

dr hab. inż. Joanna Ferdyn-Grygierek, prof. PŚ

Pracuje na stanowisku profesora badawczo-dydaktycznego w Katedrze Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania Politechniki Śląskiej oraz pełni funkcję dyrektora Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska utworzonego przy Politechnice Śląskiej. W swojej pracy badawczej rozwija tematykę związaną z optymalnym kształtowaniem budynków i systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji z punktu widzenia zużycia energii oraz jakości środowiska wewnętrznego. Jest autorem lub współautorem ponad 90 publikacji. W badaniach, oprócz pomiarów in-situ w budynkach, wykorzystuje zaawansowane techniki numeryczne, w tym programy do symulacji cieplnej budynków (jest członkiem IBPSA International Building Performance Simulation Association). Współpracuje z biurami projektowymi, jest współautorem kilkudziesięciu projektów wykonawczych instalacji wentylacji oraz ogrzewania w budynkach.

tkholding

paweł kobierzewski

Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach wydziału Architektury i Urbanistyki. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. W czasach studenckich, przewodniczący Samorządu Studenckiego Wydziału Architektury. Swoje doświadczenie zawodowe koncentruje na dużych obiektach użyteczności publicznej o najwyższym stopniu skomplikowania funkcjonalnego, jak i technicznego. Jest współautorem między innymi: Wodny Park Tychy, Fabryka Wody w Szczecinie, Hala Unihokeja w Warszawie, Kompleks hotelowy w Trzęsaczu, Śląskie Centrum Biznesu Radius w Rudzie Śląskiej. Pełnił osobisty nadzór autorskim nad budową Wodnego Parku Tychy, który był wielokrotnie nagradzany na arenie międzynarodowej. Jest laureatem: ICONIC AWARDS 2020, German Design Award 2021, Finalista World Architecture Festival 2019 w Amsterdamie. Już od czasów studenckich rozwijał technologię BIM, a później w pracy Wirtualną Rzeczywistość (VR). W 2016 roku współzałożyciel i prokurent firm DreamWorlds i TKHolding. Miłośnik nowoczesnych technologii i rysunku odręcznego. Z zamiłowania narciarz.

assa abloy

alicja leszczyńska

Absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. Architekt z wieloletnim doświadczeniem, od lat zainteresowana tematyką zrównoważonego rozwoju w budownictwie, członek BRE Academy. Obecnie Dyrektor Działu Specyfikacji oraz ekspert w zakresie zrównoważonego budownictwa w firmie ASSA ABLOY, gdzie zajmuje się profesjonalnym doradztwem dla architektów, inwestorów i wykonawców.

Arcadis Polska

Joanna Plaisant

Joanna Plaisant dołączyła do Arcadis Polska w grudniu 2020 roku, obejmując stanowisko Strategic Partnership & Sustainability Associate Director, ESG Lead. Joanna jest prawnikiem i mediatorem z 14-letnim międzynarodowym doświadczeniem, zdobytym w organizacjach związanych z rynkiem nieruchomości oraz firmach franczyzowych.
Joanna koncentruje się na rozwoju działalności Arcadis Polska w kierunku B2B oraz współpracy z zagranicznymi inwestorami i podmiotami ze sfery publicznej. Zajmuje się również tworzeniem i promocją portfolio usług Arcadis z zakresu zrównoważonego rozwoju.

jw+a

Jerzy Wójcik

LEED AP BD+C, BREEEAM AP, WELL AP, BREEAM International and In-Use Assessor, WELL AP, Architekt IARP. Jerzy jest jednym z pierwszych akredytowanych specjalistów LEED w Polsce, konsultantem LEED, BREEAM i WELL oraz prezesem firmy doradczej JW+A. Doświadczenie Jerzego w roli konsultanta zielonego budownictwa obejmuje projekty o łącznej wielkości ponad 1 000 000 mkw, w tym projekty z certyfikatami LEED Platinum oraz BREEAM Outstanding nominowane do nagród BREEAM Awards w roku 2018 i 2019. Jerzy uzyskał tytuł magistra inżyniera architekta na Politechnice Krakowskiej w 2008 r. Studiował też na Uniwersytecie Tennessee, USA (2007) oraz Uniwersytecie Manchester, UK (2006). W 2015 r. Jerzy ukończył program pomiaru i raportowania emisji gazów cieplarnianych na Uniwersytecie Harward w Bostonie, USA.